סמטה פלונית וסמטה אלמונית – שיחת היסטוריה פרק 2.5

סמטת פלונית ואלמונית בתל אביב, היא סמטה השוכנת ליד רחוב קינג ג'ורג' בתל אביב. סיפור של הסמטה, הוא תוצאה של ויכוח בין מאיר גצל שפירא ולבין ראש העיר הראשון של העיר תל אביב, מאיר דיזנגוף.

בפרק הזה, נגלה כיצד קיבלה סמטה זו את שמה, וכיצד נולדה שכונת שפירא.

צילום: אבי (ויקיפדיה)

איפה נמצאת סמטה פלונית ואלמונית?

תמלול הפרק

שלום ברוכים הבאים לשיחת היסטוריה, פרק 2.5, סמטה פלונית ואלמונית.

למה 2.5, כיוון שמדובר בפרק בונוס. בפרק זה, לא אראיין אדם, אלא אספר לכם את סיפורה של סמטה מיוחדת בתל אביב, סמטה פלונית ואלמונית.

מאיר גצל שפירא היה סוחר קרקעות ונדבן יהודי שעלה לארץ ישראל מדטרויט. מדובר היה באיש עשיר, שאהב את אשתו סוניה מאוד. מאוד מאוד. למאיר היה חשוב להנציח את שמו בישראל, והחליט לרכוש קרקעות לצורך הנצחתו. כיום למשל, ניתן למצוא את שכונת שפירא בתל אביב, הנקראת על שמו של מאיר.

מול ביתם שלו ושל אשתו סוניה, בנה שפירא פסל בצורת אריה. עיניו של האריה שהיה בחצר הזוג, היה מאיר על הדרך, מה שהיה מקל על אשתו סוניה ללכת בשעות החשיכה.

קיימת מחלוקת אודות זהותו של האומן. אך קרוב לודאי שהפסל היה פרי עבודתו של הפסל יעקב דב גורדון.

העבודות הרבות שעשה שפירא סביב הבית, התאימו מאוד לתכנית ההנצחה שרצה לעשות לעצמו ולאשתו. אך הוא ככל הנראה הלך צעד אחד רחוק מידי כשרצה לקרוא לסמטאות על שמו ושם אשתו.

ראש העירייה שכיהן באותו הזמן היה מאיר דיזינגוף, אדם קשה ככל הנראה. ואותו, הכסף לא מאוד הרשים. הוא סירב לבקשתו של שפירא לקרוא את הסמטה על שמו ושם אשתו.

למעשה, דיזינגוף כן החליף את שם הסמטאות, לסמטת פלונית ואלמונית. סוג של אמצע בעין.

חלק מהסיפורים אומרים ששם זה היה אמור להיות זמני, עד שהשניים ימצאו פתרון. אך עם הזמן הוא נשאר כשם קבוע. סמטת פלונית ואלמונית.

שפירא כמובן לא אהב את המהלך של דיזינגוף, ואפילו קצת התרגז. הוא בחר לרכוש קרקעות מחוץ לשטח תל-אביב, אם אתם לא רוצים את הכסף שלי לא תקבלו אותו. שפירא בחר לרכוש פרדסים דרומית לתחנה המרכזית של ימינו, וקרא לה שכונת שפירא.

שכונת שפירא שנמצאת היום בדרום תל-אביב, היא אותה השכונה שרכש אז מאיר. אז שטחים אלו היו בשטח השיפוט של אבו כביר, ולאחר מכן בשטחה של העיר יפו.

המטרה ברכישת קרקעות מחוץ לתל אביב, היה כך שדיזינגוף לא יוכל להפריע בתהליך ההנצחה העצמי.

כיום, תל אביב-יפו היא עיר אחת, ושכונת שפירא היא חלק בלתי נפרד מהעיר לתל אביב יפו. אפשר לומר שיש לנו מנצח בסיפור.

ישנם החולקים על אמיתות הסיפור. האם זו באמת הסיבה לכך שדיזינגוף שינה את שם הרחוב? או שמא מדובר באגדה אורבנית.

את זה, אנחנו לא יודעים.

תודה רבה שהאזנתם למיני פרק של שיחת היסטוריה, על סמטת פלונית ואלמונית. אתם מוזמנים לשתף את הפרק עם חברים, ולעקוב אחרינו כדי להתעדכן בפרקים הבאים. תמונות ומידע נוסף על הסמטה, ניתן למצוא בדף הפרק באתר הבית שלנו, שיחת היסטוריה, Historyt.co.il ובדף הפייסבוק של הפודקאסט "שיחת היסטוריה".

תודה, נתראה בפרק הבא.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *